succulents

Sıkca Sorulan Sorular

Sukulentim büyümüyor. Neden?


Sukulentlerin büyümeyi durdurması genelde yetersiz ışıkta ve besin miktarındaki azalmasından olabilir. Az ışık alan sukulentler zayıflar ve güneş ışığını arama sebebi ile gövdede uzama yaprak aralarında açılma gibi şekil bozuklukları görülebilir. Büyümesi durmuş şekli bozulmuş sukulenti yavaş yavaş tüm gün güneş alacağı ortama alıştırıp alırsan büyümeye başlayıp toparlayacaktır. Az besin için uygun gübreleme yapmalısın.
Sukulentler ne sıklıkta ve miktarda sulanmalıdır ?


Ne zaman sulanacağını belirlemenin en iyi yolu toprak nemini kontrol etmektir. Sukulentler sık sulanmayı sevmezler. Toprağına üstten dokunduğunda toprak tamamen kuru ise sulama zamanı gelmiş demektir. Drenaj deliğinden su akana kadar sula, toprağın tamamen ıslandığına emin olana kadar sulamaya devam et. Sık sık toprağın nemini kontrol et.
Sukulentim için en ideal saksı çeşidi hangisidir?


Doğal kilden emiciliği olan ve drenaj deliği buluna saksılar en ideal sukulent saksılarıdır.
Sukulentimin yaprakları döküyor ve sararıyor ne yapmalıyım?


Sukulentin yaprak dökmesi fazla veya sulama, uygun olmayan topraktan veya aşırı güneş ışığından olabilir. Toprak aşırı nemli ise hemen sulamayı kes .Toprak tamamen kuruyuncaya kadar sulama. Toprak suyu tutan bir toprak ise BÜYÜ’nün volkanik toprağı ile değiştirebilirsin. Saksının drenaj deliğinin olması sulama hatalarına karşı tolerans sağlar.Sukulentinin toprağı çok kuru ise onu drenaj deliğinde su akana ve toprak tamemen doyana kadar sulamalı ve su kontrolünü daha sık yapmalısın. Aşırı güneş sukulentler, yapraklarının dökülmesine sebep olabilir. Bunu için dolaylı güneş ışığı olan bir yere alman uygun olacaktır.